Dbajmy o zdrowie

wtorek, 13 sierpnia 2019

Melasma i pigmentacja skóry

Co wywołuje melasmę?
Według Amerykańskiej Akademii Dermatologii, lekarze nadal nie znają przyczyn powodujących melasmę, zaobserwowali jednak, że schorzenie to jest często rodzinne. Choć przyczyną melasmy nie jest stosowanie terapii hormonalnej, tabletek antykoncepcyjnych ani pewnych leków, które uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych, ani też stosowanie leków przeciwpadaczkowych czy narażenie na wpływ słońca ani ciąża, to czynniki te mogą doprowadzić do ujawnienia się schorzenia. Melasma tak często dotyka kobiety w ciąży, że bywa nazywana „maską ciążową”.

Skuteczne leczenie melasmy
Czasami melasma sama blednie, szczególnie po zakończeniu ciąży bądź przerwaniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Częściej jednak konieczna okazuje się wizyta u dermatologa, który pomoże opracować najlepszy plan rozprawienia się z tym problemem.

U dermatologa
Dermatolog może przepisać krem z zawartością hydrokinonu - środka rozjaśniającego skórę. Czasami dermatolodzy uzupełniają hydrokinon kremem zawierającym tretinoinę, kortykosteroidy lub kwas glikolowy, by w ten sposób wzmocnić działanie rozjaśniające. Kwas azelinowy i kwas kojowy to inne składniki aktywne, które mogą pomóc rozjaśnić przebarwienia skóry. Dermatolodzy leczą także melasmę, stosując peelingi chemiczne, mikrodermabrazję i zabiegi laserowe.

W domu
Poza lekami na receptę dermatolog zaleci też prawdopodobnie codzienne stosowanie kremu z filtrem SPF 30 lub wyższym, który zapewnia ochronę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Stosowanie kremu z filtrem to zdrowy nawyk, który ponadto chroni skórę przed światłem słonecznym, mogącym doprowadzić do ujawnienia melasmy. Codziennie nakładaj krem z filtrem, dlatego że promieniowanie ultrafioletowe jest podstępne i dociera do skóry nawet w pochmurne dni, przez szybę samochodową, a nawet przez okno. Poza codziennym stosowaniem kremu z filtrem zacznij szczególnie dbać o skórę i unikaj produktów, które mogą ją podrażnić, ponieważ podrażnienie może zaostrzyć objawy melasmy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz