Są nowe dowody na to, że sok z żurawin niszczy bakterie odpowiedzialne za zapalenia dróg moczowych. Co więcej, wiadomo, w jaki sposób to robi
Wyjaśniła to podczas zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego odbywającego się w Bostonie dr Terii Anne Camesano z Politechniki w Worcester w stanie Massachusetts.
Bakteryjne infekcje dróg moczowych (głównie pęcherza i cewki) są jedną z najczęstszych dolegliwości, szczególnie u kobiet. Jedna na trzy panie miała lub będzie miała takie zakażenie. Najczęściej wywołują je bakterie - pałeczki okrężnicy (Escherichia coli). Bytują one w drogach moczowych i gdy spadnie nam odporność, atakują.
Z badań Cameso wynika, że tylko połowa kobiet idzie do lekarza, gdy odczuwa średnie dolegliwości, takie jak pieczenie i częste parcie na pęcherz. Lekarz zazwyczaj przepisuje antybiotyk, który zabija bakterie. Niestety, zakażenia dróg moczowych mają tendencję do uporczywego nawracania, a nie można wciąż "faszerować" się kolejnymi antybiotykami. Dlatego szuka się innych sposobów na dokuczliwe mikroby.
Od jakiegoś czasu wiadomo, że odnawianiu się choroby zapobiega żurawina. Ale dopóki nie było dowodów, w jaki sposób to robi, nie wszyscy lekarze traktowali jej właściwości poważnie. Dr Cameso przeprowadziła testy na bakteriach E.coli wyizolowanych z moczu zdrowych osób przed wypiciem szklanki soku żurawinowego rozcieńczonego wodą i po wypiciu. Sprawdzała, czy napój miał jakiś wpływ na przyleganie mikrobów do siebie oraz do powierzchni plastikowej płytki laboratoryjnej.
- Bakterie są silne dopiero w grupie, kiedy stworzą coś, co nazywamy biofilmem - tłumaczy amerykańska uczona.
Jest to wielowarstwowa kolonia mikrobów połączonych ze sobą i zawieszonych w tzw. macierzy zbudowanej z różnych związków. Charakterystyczne dla biofilmu jest to, że poszczególne grupy bakterii pełnią w nim różne funkcje: część rozkłada antybiotyki, część się dzieli, a inne, najczęściej w samym środku kolonii, czekają "uśpione" - nawet gdyby lekowi udało się dotrzeć tak głęboko, nie zabije ich, bo antybiotyki działają tylko na dzielące się komórki.
Okazuje się, że sok żurawinowy nie pozwala bakteriom kleić się do siebie ani przylegać do płytki. A pojedynczo mają małą szansę, by utrzymać się w drogach moczowych - są z nich wypłukiwane.
Działanie soku trwa do ośmiu godzin od momentu wypicia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz